Wrocław to stolica województwa dolnośląskiego a zarazem największe miasto zachodniej Polski. Jest to bajeczne miasto pełne zabytków i tętniących życiem obiektów kulturalnych. W 2016 r. był Europejską Stolicą Kultury. Jeśli chcesz odwiedzić jedno z najbardziej urokliwych miast w Polsce, nie czekaj ani chwili dłużej! Z pewnością zastanawiasz się, co powinieneś zobaczyć? Wrocław proponuje multum atrakcji dla każdego, ale od czego zacząć wizytę w mieście?

Z pewnością zobaczenia Panoramy bitwy pod Racławicami. To ogromny XIX-wieczny obraz, którego wysokość sięga 15 metrów, a długość aż 114 metrów. Znajduje się ona w specjalnym pomieszczeniu, w którym – ze względu na dodatkowe efekty, takie jak światła i sztuczny teren tuż pod obrazem – obserwator czuje się jakby był częścią samego obrazu. Bitwa miała miejsce w rzeczywistości i przedstawia dużą liczbę polskich postaci i miejsc historycznych.

Zwiedź też założony na początku XIII. wieku rynek. Jest on jednym z najbardziej tętniących życiem i zatłoczonych miejsc w mieście. Jest to jeden z największych rynków w Europie i ma nie jeden, ale dwa ratusze. Gotycki Ratusz Staromiejski ma ponad 60 metrów wysokości, co czyni go najwyższym ratuszem w kraju. Ponadto Piwnica Świdnicka, znajdująca się na placu, jest najstarszą restauracją w Europie. Rynek wrocławski jest doskonałym miejscem do spróbowania wyśmienitych dań kuchni lokalnej, a także nieformalnych spotkań. Plac jest miejscem wielu koncertów i lokalnych targów.

Warto też zobaczyć Pomnik anonimowego przechodnia, na który składają nowoczesne rzeźby z brązu, usytuowane na ulicy Świdnickiej. Wśród anonimowych ludzi można dostrzec kobietę z dzieckiem, mężczyznę niosącego swój bagaż, starszą osobę i inne typowe postacie, które spotykamy codziennie na ulicy, bez względu na to, dokąd idziemy. Szczególną cechą tych rzeźb jest to, że gdy zbliżamy się do nich, każda jakby „znika” coraz głębiej w ziemi. Pomnik został pierwotnie stworzony przez artystę Jerzego Kalinę w 1977 roku, a następnie przeniesiony z jednego z wrocławskich muzeów na ulicę. Chociaż istnieje wiele różnych możliwości interpretacji tego dzieła, pomnik zdecydowanie przypomina o upływającym czasie i nieustannych zmianach.

Multimedialna fontanna to wyjątkowa atrakcja Wrocławia. Spodoba się nie tylko dorosłym, dlatego warto po wycieczce do wrocławskiego zoo przyprowadzić tu wieczorem także dzieci. Została ona utworzona w 2009 roku, z okazji dwudziestej rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce i znajduje się w Parku Szczytnickim, obok Hali Stulecia. Fontanna to wspaniałe multimedialne pokazy wodne z wykorzystaniem muzyki i efektów kolorystycznych. Pokazy odbywają się co godzinę!

Poszukaj też słynnych krasnoludków! Są one rozsiane po całym mieście, a jest ich aż kilkaset. Są to małe rzeźby z brązu, przedstawiające krasnoludki z bajek i legend. Obecnie te figurki są ogromną atrakcją turystyczną i jedną z najbardziej wyjątkowych ozdób miasta. Kiedyś malowane jako graffiti, od 2005 roku są maleńkimi rzeźbami.