Fizjoterapia to dział medycyny związany z rehabilitacją oraz czynnościami, których efektem jest doprowadzenie organizmu do polepszenia zdrowia, kondycji oraz samopoczucia. Zabiegi zależne są od rodzaju schorzenia i zaburzenia i obejmują działania na osobach dorosłych i dzieciach.

Czym jest fizjoterapia dziecięca? Jakie są jej obszary działania? Jak wpływa ona na zdrowie i rozwój dzieci?

Fizjoterapia dziecięca to wszelkie czynności mające na celu usprawnianie dzieci i młodzieży, niwelowanie bólu, jak również rehabilitację schorzeń, dysfunkcji oraz skutków różnego rodzaju wypadków i kontuzji. Osoba wykonująca omawiany zawód powinna być wysoce wykształcona zarówno medycznie jak i pedagogicznie i psychologicznie, empatyczna, cierpliwa, wesoła oraz przyjaźnie nastawiona do młodych pacjentów.

Co wchodzi w zakres obowiązków fizjoterapeuty dziecięcego?
Terapia dzieci podzielona jest na kilka działów. Jedną z nich jest rehabilitacja niemowląt. Dedykowana jest ona niemowlakom, które nie chcą leżeć na brzuszku, podnosić główki lub chwytać zabawek. Zabiegi dotyczą również malutkich pacjentów, u których zauważono nieprawidłowy rozwój miednicy i bioderek. Pociechy przed samym zabiegiem powinny być odpowiednio przygotowane, a dokładniej mówiąc wyspane, najedzone, zrelaksowane i czuć się bezpiecznie. Zadaniem rehabilitanta jest przede wszystkim stymulowanie i rozwój ruchowy dziecka oraz uświadamianie, przeszkolenie i współpraca z rodzicami.

Fizjoterapia dziecięcia to również zabiegi dotyczące dzieci w wieku szkolnym i młodzieńczym. Zdrowie dzieci, które zostało narażone na jakiekolwiek niedogodności powinno być usprawniane i pielęgnowane na odpowiednio dobranej terapii. Ten obszar rehabilitacji dotyczy przede wszystkim schorzeń związanych z wadami neurologicznymi czy asymetrią ciała, które związane są głownie z chorobami takimi jak: zespół Downa, porażenie mózgowe, dystrofia mięśniowa, zapalenie opon mózgowych i inne. Celem terapii jest osiągnięcie jak największej funkcjonalności oraz ruchomości ciała młodego człowieka, a także zniwelowanie bólu i dyskomfortu. Zabiegi zorientowane są również na uzyskanie samodzielności i świadome wykonywanie dobranych ćwiczeń i zadań.

Do zadań fizjoterapeuty należy również korygowanie wad postawy i kompensacja złych nawyków. Zaburzenia jakimi zajmują się fizjoterapeuci to m.in. płaskostopie, koślawość lub szpotawość nóg, wady kręgosłupa – plecy płaskie, okrągłe, wypukłe, skoliozy. Odpowiednio dobrane i dopracowane ćwiczenia pozwolą wzmocnić poszczególne partie mięśniowe, a także utrwalić prawidłową pozycję ciała. Zabiegi niekiedy wspomagane są różnego rodzaju elementami dodatkowymi lub wykorzystaniem nowoczesnej technologii. Pomocnymi elementami fizjoterapii są np. wkładki ortopedyczne, medyczne plastry – tape, prostotrzymacze kręgosłupa czy pasy lędźwiowo – krzyżowe.

Dzięki odpowiednio i profesjonalnie przeprowadzonej rehabilitacji możliwie jest uzyskanie optymalnych wyników, poprawy zdrowia oraz zniwelowanie uciążliwego bólu i dyskomfortu.