Warto urządzić pokój dziecinny tak, żeby był funkcjonalny i bezpieczny, z pewnością nie można zapominać o tym, że powinien być zaaranżowany zgodnie z zainteresowaniami dzieciaka. Po za wygodnym łóżkiem, istotnym elementem umeblowania są meble oraz biurko.

Pokoik dla niemowlaków oraz noworodków
Takie pomieszczenie musi być funkcjonalne i ułatwiać zajmowanie się dzieciaczkiem. Przede wszystkim powinno być komfortowe dla rodziców, którzy w szeregu przypadków w tym pokoju usypiają dziecko czy też wymieniają pieluszki. Należałoby w następstwie tego, aby w nim po za bezpiecznym łóżeczkiem znajdował się przewijak, powinny być tam także półki do przechowywania ubranek oraz akcesoriów. Powinno się w podobny sposób zaopatrzyć pomieszczenie w komfortowy fotelik, który przetestuje się w czasie karmienia. Wraz z rozwojem dziecka niezbędne są zabawki. Należy wprawdzie wybierać modele przeznaczone do konkretnego wieku. Każda zabawka powinna posiadać atest bezpieczeństwa i być skonstruowana z pełni bezpiecznych półproduktów, które nie są toksyczne. W przypadku, kiedy maleństwo ma kłopoty ze snem, idealnie przetestuje się miś szumiś, który transmituje wibracje, co zapewnia uspokajający sen oraz dodatkowo odpręża maleństwo.

Pokój dla braci i sióstr
Dla kilkuletnich dzieci wskazane jest wybrać mebelki, bez niebezpiecznych krawędzi. Zdołają być one skonstruowane np. z płyty wiórowej. Dzieci w tym wieku dużo się bawią w następstwie tego pożądane byłoby zdecydować się na koszyczki, w których mogą trzymać swoje zabawki. Jeżeli rodzeństwo innej płci dzieli razem pokój, idealnie sprawdzi się jego podzielenie. Jedna część może być zaaranżowana zgodnie z gustem pensjonarki np. ściany mogą być zamalowane na żółty kolor, bądź różowo. Natomiast część chłopaczków może być zorganizowana zgodnie z jego zaintrygowaniami. Na ściankach w kolorze lazurowym mogą wisieć plakaty ukochanych sportowców. Jeżeli dzieciaki uczęszczają już do szkoły wskazane jest, żeby posiadały biureczka, powinny posiadać oddzielne. Najlepiej umieścić je wtedy z dala od siebie, aby jedno drugiemu nie przeszkadzały sobie w odrabianiu pracy domowej. Również dzieci w wieku szkolnym wiele czasu spędzają na rozrywce, z tej przyczyny zabawki odpowiedniej umiejscowić w pojemnikach oraz koszykach.

Jak zorganizować niewielki pokój?
Nawet jeżeli nie dysponujemy gigantycznym metrażem, dobrze, żeby dzieciątko posiadało swój zakątek, który będzie odzwierciedlał jego zainteresowania a także hobby. Nawet jeżeli to malutka przestrzeń można ją całkiem komfortowo zaaranżować. W takim malutkim pokoiku musi się znaleźć miejsce na łóżko, w takim przypadku warto wybrać model, który posiada pojemnik, w którym można przechowywać pościel, ale i jakiekolwiek gry planszowe bądź też zabaweczki, którymi maleństwo niewiele się bawi. Do biurka można dopasować praktyczne i komfortowe siedzisko, z oparciem. Jeżeli nie ma miejsca na szafę a także półki to zabaweczki może magazynować w pojemnikach lub też koszyczkach. Najukochańszy miś przytulaczek może być zlokalizowany zawsze na łóżku.

Bezwzględnie na to w jakim wieku jest maleństwo przy doborze koloru ścian jest konieczne unikać intensywnych kolorów takich jak czerwień, czy granat, które działają dekoncentrująco . Pożądane byłoby wybrać także oświetlenie, które jest zaopatrzone w normy bezpieczeństwa fotobiologicznego. Można w podobny sposób zdecydować się na roletki w oknach, które zapobiegają wpadaniu nazbyt natarczywych promyczków słoneczka.