Pamiętajmy o tym, że nadwaga u dzieci jest bardzo poważnym schorzeniem i powinniśmy za wszelką cenę jej zapobiegać. Obecnie niestety coraz to więcej dzieci ma nadwagę oraz otyłość i jeśli zauważymy jakieś niepokojące objawy, to od razu powinniśmy działać i zapobiegać jej.

Nadwaga u dzieci objawić się może w każdym wieku i nawet najmłodsze dzieci mogą już ją posiadać. Jako rodzice lub opiekunowie powinniśmy przez cały czas być czujni. Pamiętajmy o tym, że nadwaga u dzieci będzie prowadziła do wielu innych bardzo poważnych chorób oraz schorzeń, oraz niesie ona za sobą wiele negatywnych skutków. Po pierwsze nadwaga u dzieci będzie prowadziła do problemów z prawidłową postawą, bólami oraz może powodować zwyrodnienia kręgosłupa, oraz skrzywienia. U dziecka podczas rośnięcia i rozwijania się są to bardzo niebezpieczne rzeczy, które będą powodowały u niego problemy przez całe życie! Po drugie dziecko z otyłością może mieć poważne problemy z ciśnieniem oraz całym układem krwionośnym. Będzie miało również problemy z hormonami i może mieć tendencję do zachorowań na cukrzycę.

U dzieci mających problemy z nadwagą lub otyłością powinna zostać natychmiastowo wprowadzona dieta i tylko ona zapobiegnie wyżej wymienionym chorobom oraz problemom, z którymi może zmagać się dziecko. Odchudzanie powinno zostać wprowadzone, uwzględniając wiek dziecka, jego wagę oraz zapotrzebowanie kaloryczne. W ustaleniu diety pomóc może lekarz oraz dietetyk. To on wytłumaczy, jak dokładnie wszystko powinno wyglądać oraz rozpisze dokładnie program żywieniowy dziecka, uwzględniając wszystkie czynniki. Dieta powinna być dostosowana specjalnie do dziecka. Nie możemy brać byle jakiego programu żywieniowego i bez konsultacji ze specjalistą wprowadzać go, ponieważ dziecko może na niego źle zareagować oraz nie będzie on dla niego odpowiedni. Odchudzanie powinno być długotrwałym procesem i powinna trwać długo. Nie powinniśmy kończyć jej po kilku dniach czy tygodniach. Na stałe powinno być wprowadzone zdrowe żywienie, które dostarczy dziecku odpowiednich składników oraz odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne. Tylko wtedy będzie się ono mogło dobrze oraz prawidłowo rozwijać i zachowa przy tym odpowiednią wagę. Dieta nie powinna również kojarzyć się z czymś złym oraz z karą. Nauczmy dziecko dobrze i zdrowo jeść i przekonajmy je, że przygotowane posiłki są naprawdę smaczne oraz dobre. Niech kojarzy mu się to pozytywnie, a na pewno polubi serwowane przez nas posiłki. Odchudzanie powinno być skonsultowane z lekarzem lub dietetykiem i cały czas przez niego kontrolowane i sprawdzane.

Nadwaga u dzieci w przeciągu ostatnich lat pojawia się coraz to częściej. Powinniśmy stale kontrolować wagę u naszego dziecka i działać w odpowiednim momencie, tylko wtedy będziemy mogli ustrzec je przed wieloma poważnymi chorobami oraz schorzeniami. Jeśli zauważymy tylko coś niepokojącego raz złego, to skonsultujmy to z lekarzem, a na pewno będzie on mógł nam coś poradzić oraz pomóc. Dbajmy odpowiednio o zdrowie dziecka i regularnie je kontrolujmy.