Przychodzi taki moment, że nasza pociecha wyrasta z łóżeczka i trzeba zrobić mu pokój na nowo. W określonym wieku około 2-3 lat zaczyna iść w ślady rodziców. To oni są dla niego wzorem. Chłopcy chcą być zazwyczaj jak ich ojcowie, a dziewczynki jak ich matki. W efekcie tego ich pierwsze zainteresowania pokrywają się zwykle z pasjami i zajęciami rodziców. Jeśli tata uwielbia grzebać w pod maską auta, to jego dziecko także się tym zaciekawi. Zwykle zawód wykonywany przez rodziców jest również ciekawy dla dziecka, więc dzieci bawią się odtwarzając role swoich rodziców. Nie trwa to wiecznie. Z czasem odkrywa własne hobby, niezależne od zainteresowań rodziców, szczególnie kiedy wchodzi w okres dojrzewania manifestuje swoją autonomię, która również wyraża się w aranżacji pokoju.

Wystrój pokoju małego policjanta i strażaka
Dziecko zaciekawione pracą policjanta z ochotą będzie spędzać czas na zabawie w pokoju urządzonym w stylu stróża prawa. Może być to pokój małego szeryfa lub policjanta. Jego częścią będzie łóżko przypominające samochód policyjny, a także dywan przedstawiający policjantów i rabusiów lub drogę otoczoną zabudowaniami ze znakami drogowymi. Na ścianie nieodzowne nalepki ścienne, które mogą przedstawiać policyjny samochód, postacie policjantów, czy sygnalizację świetlną. Pokój małego strażaka można wyposażyć w łóżko w kształcie wozu strażackiego. Dla rodzeństwa sprawdzi się tu łóżko piętrowe, posiadające drabinkę imitującą tą w strażackim samochodzie.

Aranżacja pokoju małego wielbiciela przyrody
Świat przyrody, a w szczególności zwierzęta ciekawi dzieci. Dobrze wspierać to zainteresowanie i stworzyć dla nich wnętrze pokoju w którym dotrzymywać mu będą towarzystwa różne gatunki zwierząt, w postaci nalepek na ścianach, dywanów, kotar, czy też pościeli. Pokój dziecka urządzony w stylu surwiwalowym może być źródłem rozwijania wyobraźni i zabawy w atrakcyjne przygody. Elementem takiego pokoju może być namiot, który stworzy dziecku klimat przygody. Można wykorzystać również drabinki i liny. Nie może zabraknąć także lornetki, przez którą dziecko podglądać będzie zwierzęcych mieszkańców lasów. Konieczne będą także pluszaki, przedstawiające rozmaite gatunki zwierząt, które także będą elementem wystroju i zabawy malucha. Częścią wyposażenia takiego pokoju może być również hamak, zamocowany pomiędzy dwoma ścianami.

Tak naprawdę wspaniały pokój dziecięcy to taki, który dziecko będzie miało możliwość stworzyć we własnym zakresie. Ważne żeby pozostawić dziecku również miejsce na ekspresję, pod postacią tablicy na której będzie miało możliwość gryzmolić kredą. Wspólne dobieranie gadżetów do pokoju może być wspaniałą zabawą. Aranżowanie pokoju oraz późniejsze zakupy w sklepie meblowym to może być wspaniałe wspomnienie. Jeśli jest się obdarzonym wyobraźnią, a do tego ma się dryg konstruktorski, pewne części wyposażenia można stworzyć samodzielnie. Niezwykle powszechne stało się robienie wspólnie z dziećmi projektów pluszaków, które następnie są dokładnie odwzorowywane, bez względu na proporcje. Taka przytulanka będzie z pewnością najistotniejszą częścią w pokoju, z którym dziecko nie będzie miało ochoty się rozdzielać. Pokój dla dziecka i jego aranżacja jest ważna, ale nawet najpiękniejszy nie zastąpi wspólnej zabawy i przebywania w nim wraz z rodzicami.