Najważniejszym dniem w roku dla każdego malucha są jego urodziny. Dzieci czekają na swoje święto z prawdziwym utęsknieniem – wymarzone prezenty, tort i dmuchanie świeczek to prawdziwa frajda dla solenizanta. Każda mama doskonale wie, jak ważne są urodziny jej dziecka, dlatego co roku staje na głowie, żeby impreza urodzinowa wypadła jak najlepiej. Kiedy dzieci są malutkie organizacja urodzin nie wymaga od mam wielkiego wysiłku – na urodzinach bywa zwykle tylko rodzina. Niestety – z roku na rok grono przyjaciół naszych pociech coraz bardziej się powiększa, aż w pewnym momencie okazuje się, że nasz dom lub mieszkanie nie pomieści tylu małolatów. W takim wypadku możesz oczywiście powiedzieć dziecku, że musi ograniczyć liczbę urodzinowych gości, ale nie oszukujmy się – raczej nie spotka się to z jego akceptacją.

Innym wyjściem może być zorganizowanie imprezy urodzinowej poza domem. Imprezy plenerowe dla dzieci są świetnym rozwiązaniem, kiedy dziecko obchodzi urodziny w ciepłe miesiące. W takim wypadku można wynająć niewielką salę bankietową i zatrudnić animatora, który zorganizuje dzieciom czas w atrakcyjny sposób. Puszczanie baniek, zawody między dziećmi – to wszystko sprawdzi się świetnie nie tylko u przedszkolaków. Dobry animator potrafi zainteresować dzieci w różnym przedziale wiekowym, a w niektórych wypadkach – nawet rodziców.

Zabawa z animatorem jest świetna, ale kiedy dziecko staje się nastolatkiem trzeba iść o krok dalej. Nastolatkowie nie wymagają już baloników i bajkowych postaci na urodzinowych talerzykach. Urodziny nadal są dla nich bardzo ważne, ale do ich organizacji należy podejść w inny sposób. Przede wszystkim – odradzamy stuprocentowe niespodzianki. Coś, co wydaje się Tobie idealnym pomysłem niekoniecznie przypadnie do gustu nastolatkowi przechodzącemu burzę hormonalną. Wstępną organizację urodzin należy omówić z solenizantem, szczegóły możesz dograć sama. Warto zaproponować dziecku grę w paintball lub escape room – to rozrywki, które zwykle sprawdzają się wśród nastolatków.

Organizując urodziny dla swojego dziecka musisz mieć świadomość, że każde dziecko jest inne. Bywają nastolatki, które nie chcą obchodzić urodzin, albo chcą je spędzić w najbliższym gronie – rodzina i najlepszy przyjaciel w zupełności im wystarczają. W takim wypadku urodziny z wielką pompą nie powinny mieć miejsca. Musisz zaakceptować dziecko i jego wybory. Pamiętaj, że masz zorganizować imprezę, która nie jest wytworem Twoim marzeń tylko wytworem marzeń Twojego syna lub córki.

Czasami zdarza się, że rodzice ze względu na trudną sytuację finansową nie mogą zorganizować dziecku urodzin zgodnie z jego marzeniami. W takim wypadku należy uczcić uroczystość choćby symbolicznie – mały drobiazg, tort lub wypad do kina. Dzieci nie są głupie – widzą, kiedy rodzice mają ciężko i docenią każdy gest. Własnoręcznie upieczony tort nie będzie może taki piękny jak na zdjęciach w cukierni, ale wbrew pozorom wiele dzieciaków docenia bardziej coś, co wymagało od rodziców wysiłku, niż coś za co musieli jedynie zapłacić.