Kwestia właściwego urządzenia pokoju dla dziecka zajmuje przyszłym rodzicom wiele chwil. Istotne aby pomyśleli o odpowiedniej ergonomii wnętrza, czyli rozstawieniu mebli i wybraniu takich, które będą użyteczne i posłużą maluszkowi również gdy wyrośnie z okresu niemowlęctwa. Mimo, że są meble dedykowane tylko dla pokoju noworodka i niełatwo je później zaadaptować w przestrzeni, to komody, czy sofy przy łóżeczku malucha warto dobrać z myślą o późniejszym czasie, gdy łóżeczko ze szczebelkami zastąpi zwyczajne łóżko dla dzieci.

Ważny jest wybór właściwego koloru ścian. Nie mamy zamiaru przecież wielokrotnie go przemalowywać, z tego powodu warto wybrać neutralne kolory pastelowe, które są odpowiednie dla każdej kompozycji. Dodatkowo nie ważne czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec beże i bielone szarości, a także łagodne żółcie świetnie sprawdzą się w pokoju każdego dziecka. Dzieci szybko rosną i meble z okresu niemowlęctwa takie jak przewijak, czy łóżeczko muszą odejść w kąt. Warto jednak zainwestować w wyposażenie wnętrz, które będą zawsze odpowiednie. Szezlong z poduchami ustawiony w pokoju dziecka obok łóżeczka może pozostać częścią jego aranżacji. Kiedy maluch podrośnie będzie miało gdzie posadzić swoich przyjaciół np. na imprezie urodzinowej. Podobnie warto nabyć szafę przesuwną, która będzie mogła być wykorzystywana wiele lat.

Elementem aranżacji, który w prosty sposób można zastąpić są naklejki na ścianach. W obecnych czasach można nabyć wodoodporne, które dodatkowo nie pozostawiają śladów, w rozmaitych wzorach i kolorach. Geometryczne wzory zawsze się sprawdzą i są ponadczasowe, a ponadto rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Można w pokoju swojej pociechy zawiesić również „ścianę myśli”, w postaci tablicy kredowej, na której maleństwo będzie mogło rysować i bazgrać do woli, a kiedy będzie większe wykorzysta ją jako notesik i przypomnienie o istotnych rzeczach albo miejsce, gdzie notować będzie ulubione sentencje.

Istotną kwestią, kiedy maluch wyrośnie z łóżeczka jest kupno większego łóżka. Kiedy nie ma się ograniczeń finansowych można oczywiście nabyć bajeczne łóżka w postaci autek czy zamków. Niemniej jednak takie łóżko posłuży dziecku kilka lat i szybko z niego wyrośnie. Jeśli chce się aby łóżko posłużyło na lata, dobrze nabyć tradycyjny, ponadczasowy wzór. Łóżko z drewna będzie odpowiednie zarówno w pokoju dziecka jak i nastolatka. Elementem wyróżniającym może być oryginalna kapa na łóżko, np. z bohaterami umiłowanych bajek, czy komiksów. Starsze dziecko może zamienić taką kapę, np. na taką z logo ulubionego klubu piłkarskiego czy wizerunkiem ulubionego zespołu. Niewielkie dodatki mogą zupełnie zmienić wnętrze bazujące na standardowych, drewnianych meblach.

Ciekawym elementem zarówno dla mniejszych jak i większych pociech będzie tapeta 3 D, która pobudzać będzie kreatywność i kreować wnętrze. Dobrą stroną takiego rozwiązania jest możliwość jej pokrycia farbą. Na podłogę dobrze jest położyć dywan, na którym młodsze dziecko beztrosko będzie się bawić. Możemy zdecydować się na bajkowe motywy, godząc się z faktem, że w przyszłości dywan trzeba będzie komuś oddać lub zdecydować się na wzory, które będą pasowały także w pokoju starszaka.