Polska to kraj pełen zabytków i atrakcji. Bogata historia i kultura naszego kraju została między innymi uwieczniona w postaci wielu zamków i dworków, w których dzisiaj można bliżej poznać życie naszych przodków. Jeśli zastanawiasz się jak zapewnić rozrywkę całej swojej rodzinie, poznaj bliżej polskie zamki. Życie polskich królów i władców odkryjesz nie tylko na krakowskim Wawelu, ale też w wielu innych posiadłościach jak zamek Czocha, zamek w Ogrodzieńcu czy w jednym z najbardziej imponujących zamku w Mosznej.

Szlak Orlich Gniazd

Dla prawdziwych wielbicieli średniowiecznych budowli czeka szlak Orlich Gniazd. Znajdujący się w województwie śląskim oraz małopolskim szlak to miejsce pełne fortyfikacji pochodzących z czasów Kazimierza Wielkiego. Liczy on ponad 163 km długości i jest terenem o największej gęstości zamków w Polsce. Jest to jedna z największych atrakcji regionu oraz prawdziwa gratka dla rodzin z dziećmi. W ciągu kilku dni można zobaczyć wiele pozostałości po średniowiecznych twierdzach, jak i poznać zwyczaje oraz historie polskiej arystokracji na przestrzeni wieków. Na szlaku znajduję się ponad 16 zamków i ostatnim z nich jest zamek królewski na Wawelu.

Najbardziej znane zamki na trasie to zamek Ogrodzieniec, zamek Bobolice i ruiny zamku królewskiego w Olsztynie. Poza tym tereny przy zamkowe często oferują wiele atrakcji dla dzieci w postaci miniaturowych miast, dmuchanych parków oraz cyklicznie organizowanych festiwali, gdzie mali turyści mogą poznać historie zamków w ciekawy i interaktywny sposób.

Zamek Czocha

Jest jednym z najbardziej tajemniczych zamków na ziemiach polskich. Znajdujący się na Dolnym Śląsku kompleks od lat jest popularnym miejscem wśród turystów. Wynika to zarówno z zachwycającej architektury, jak i ciekawej historii zamku Czocha. Został on wybudowany w drugiej połowie XIII wieku i do dziś jest bohaterem wielu podań oraz legend. Jedną z nich jest to, że w czasie II wojny światowej w zamku mieściła się baza szyfrantów niemieckiego wywiadu lub fakt, że właściciel posiadłości miał komplet insygniów carskich ostatniego rodu królewskiego Rosji – Romanowów.

Dzisiaj jest udostępniony zwiedzającym a ze względu na swoją wielkość – też miejscem wielu tematycznych ferii i kolonii organizowanych dla najmłodszych. Jedną z najbardziej znanych są wakacje z Harrym Potterem.

Zamek Królewski na Wawelu

Wawel wraz ze stolicą małopolski jest jedną z najciekawszych atrakcji dla nieco starszych dzieci. Świetnie zachowane komnaty polskich królów, katedra wawelska i liczne budynki otaczające główne budynki to gwarancją aktywnie spędzonego dnia na spotkaniu z historią. Dla fanów sztuki Wawel to świetna okazja na bliższe poznanie epoki renesansu i baroku a przede wszystkim możliwość dokładnego przyjrzenia się licznym na zamku arrasom.

Dla najmłodszych na Wawelu organizowane są tematyczne szlaki zwiedzania jak na przykład – śladami smoka wawelskiego. Tam dzieci mają szanse dokładnie poznać legendę związaną z zamkiem, jak i skonstruować własnego smoka.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Travelis.com.pl