Niestety nasze społeczeństwo ma duży problem z otyłością. Nadmierna ilość jedzenia oraz to, jakiej jakości posiłki spożywamy ma ogromny wpływ nie tylko na to jak wyglądamy, ale także a właściwie przede wszystkim na to w jakiej kondycji jest nasz organizm. Nieodpowiednia dieta może prowadzić do wielu chorób. Pomimo tego, że zdajemy sobie sprawę, że jedząc niezdrowo, tłusto i słodko fundujemy swojemu organizmowi wiele chorób to często nie jesteśmy w stanie zmienić swoich nawyków żywieniowych. Bo tak naprawdę w walce o prawidłową masę ciała pomoże nam nie dieta, a zmiana nawyków żywieniowych. Wiele osób zaczynając odchudzanie automatycznie zaczyna od przejścia na dietę.

Niestety diety, często bardzo restrykcyjne pomimo pozornych efektów, przynoszą wręcz odwrotne skutki. Po zaprzestaniu diety wracamy do wcześniejszych nawyków i bardzo szybko wracamy do poprzedniej wagi a nawet ją zwiększamy, zaprzepaszczając w ten sposób efekty naszej często nawet kilku miesięcznej pracy nad samym sobą oraz ogromu wyrzeczeń. Najgorsze są chyba diety, które eliminują pewne składniki, lub ograniczają się do innych, jak na przykład bardzo popularna szczególnie wśród młodych kobiet, chcących szybko schudnąć między innymi przed ważnymi uroczystościami typu ślub dieta duncana.

Niestety żadna z moich koleżanek po tej diecie ostatecznie nie wyglądała lepiej, efekty były wręcz odwrotne. Oczywiście początkowo udało im się zrzucić zbędne kilogramy, jednak nie da się być całe życie na diecie – przynajmniej ja nie poznałam nikogo komu by się to udało. Po jej porzuceniu dziewczyny nie tylko wróciły do swojej poprzedniej wagi, ale także ją zwiększyły. Warto, więc zmienić nawyki żywieniowe, żeby zadbać o swoje zdrowie, a także zdrowie dzieci i innych członków naszych rodzin, bo jest to coś, czego nie da się kupić za żadne pieniądze a bez wątpienia przyda się każdemu z nas. Wiadomo przecież, że pewne nawyki wynosi się z domu i w późniejszych latach jest je bardzo ciężko zmienić.

Jeśli wiec Twoje dziecko już od najmłodszych lat nauczy się spożywać codziennie przynajmniej jeden owoc, oraz warzywo to będziesz spokojna, że dostarcza swojemu organizmowi przynajmniej minimalną porcję witamin. Jest duże prawdopodobieństwo że dzięki temu, nawykowi gdy już będą starsze świadomie na szybką przekąskę w przerwie w szkole czy pracy zamiast wybrać batona sięgną po jabłko lub banana. Istotne jest również to, aby nasze dzieci nauczyły się jeść często ale małe porcje. Warto zadbać również o to, żeby w ich nawyk weszło zjadanie śniadań. W moim rodzinnym domu rodzice nie przywiązywali do tego wagi i bardzo dużo czasu zajęło mi nauczenie się, że przed wyjściem z domu należy zjeść pożywne śniadanie, aby mieć siły na dalszą część dnia. Jeśli ktoś ma spore problemy ze swoją wagą to warto skonsultować się ze specjalistą. Dobry dietetyk na pewno pomoże. Udowodni on, że dieta wcale nie musi być niesmaczna, oraz , że jedząc zdrowo nie trzeba ze wszystkiego rezygnować. Najważniejsze jest jednak zachowanie umiaru, ponieważ nic w nadmiernej ilości nie jest dla nas zdrowe.