O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka wie każdy. Udowodnione zostało naukowo, że kontakt z psem pomaga obniżyć poziom stresu i zapomnieć o problemach. Psy są świetnymi terapeutami dla małych dzieci i nastolatków. Opieka nad pupilem doskonale wspomaga rozwój najmłodszych i uczy ich wielu pozytywnych cech.

Posiadacze psa wiedzą również jaka to odpowiedzialność, gdyż pupile domowe wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, kontrolnych wizyt i szczepień w gabinecie weterynaryjnym a także zbilansowanego i zdrowego pożywienia. Na zabiegi pielęgnacyjne, takie jak kąpiel, farbowanie sierści, strzyżenie i obcinanie pazurów warto zabierać psa do znanego i rekomendowanego psiego salonu urody, gdzie specjalista wykona wszystkie zabiegi profesjonalnie, sprawnie i bardzo szybko. Ceny takich zabiegów mieszczą się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Na konkretną usługę należy umówić się z dużym wyprzedzeniem, gdyż salony urody cieszą się stale rosnącą popularnością wśród właścicieli pupili.

Dodatkowo psy potrzebują ruchu na świeżym powietrzu, gdyż wtedy mogą spożytkować swoją energię i spełnić swoje potrzeby fizjologiczne. Częste spacery są konieczne, aby pies zachowywał w domu czystość i nie sprawiał kłopotów wychowawczych. Regularne spacery dla właściciela również są bardzo korzystne, gdyż pozwalają utrzymać formę i zapewniają sporą dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Spacery o każdej porze roku świetnie wspomagają układ odpornościowy i pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu. Spacery ze zwierzakiem zalecane są szczególnie osobom, które prowadzą siedzący tryb życia a także osobom z nadwagą bądź osobom starszym.

Karmy i przekąski dla psów w dyskontach i osiedlowych sklepach najczęściej są bardzo niskiej jakości a wybór jest bardzo ograniczony. Pożywienie warto kupować w profesjonalnych sklepach zoologicznych, gdyż tam wybór jest o wiele większy a ceny dużo niższe. Do takich sklepów często można wprowadzić pupila.

Dla osób, które nie mają czasu na zakupy w sklepie stacjonarnym doskonałym rozwiązaniem są zakupy online. W sklepach internetowych z akcesoriami dla zwierząt znaleźć można różnego rodzaju karmy, zarówno mokre jak i suche, świetne przekąski, które mogą pełnić rolę nagród w czasie nauki, a także smycze, obroże, szelki, miski, legowiska, koce, zabawki, kagańce, ubranka, szczotki, trymery, nożyczki do pazurów, specjalne majtki dla suczek podczas cieczki oraz witaminy i suplementy diety, które pozwolą utrzymać psa w doskonałej formie. Starsze psy potrzebują niekiedy specjalnych leków, które również są dostępne w sklepach internetowych. Zwykle są to preparaty wspomagające stawy i wzmacniające kości.

Naturalnym zjawiskiem jest, że każdy pies o danej porze roku traci sierść. Dlatego nie można zapomnieć o regularnym wyczesywaniu psa. Taki zabieg pozwoli ograniczyć nadmierne gubienie sierści w mieszkaniu. Warto wyczesywać psa co kilka dni. W tym okresie należy również dużo częściej sprzątać mieszkanie, aby usunąć sierść z dywanów i mebli.