Dzieci przynoszą dużo radości, sprawiają że dom tętni życiem, a życie rodziny jest ciągłą przygodą. Każdy dom powinien być właściwie przygotowany na dzieci, powinien być dla nich bezpieczny, ale też zorganizować im miejsce do spania, zabawy i relaksu. Bardzo ważnym lokum dla każdego dziecka, jest jego pokój. Taki pokój potrzebują już najmniejsze dzieci, od pierwszych chwil życia. Każde dziecko musi mieć swoje własne miejsce do spania i zabawy, nawet jeżeli w pierwszych miesiącach rodzice chcą mieć maluszka w pobliżu, to osobny pokoik można już dla niego zaaranżować i przebywać tam z nim w ciągu dnia. Im prędzej maluch przywyknie do spania w swoim pokoju, tym lepiej.
Pokój dla dziecka jest specyficznym miejscem, musi być przytulny i ładnie urządzony. Powinno w nim być mnóstwo barw, bo szczególnie dla niemowlaków, stymulacja barwami jest niezwykle znacząca dla właściwego rozwoju. Pokój dziecięcy aby był funkcjonalny i praktyczny, powinien być wyposażony w odpowiednie meble. Wszystkie meble do pokoju dla dzieci, muszą mieć właściwe atesty. Najlepiej by były wyprodukowane z bezpiecznych i ekologicznych surowców, bo dzieci zwłaszcza te najmniejsze mają tendencję do brania rozmaitych rzeczy do buzi. Nie może więc być dla nich szkodliwe, kiedy poliżą łóżeczko, czy będą chciały spróbować szafki. Niezwykle ważną kwestią jest też wytrzymałość mebli w pokoju dziecięcym i ich stabilność. Żeby polepszyć bezpieczeństwo malucha w pokoju, warto każdy mebel przytwierdzić dodatkowo do ściany. Dzięki temu można uniknąć ryzyka przewrócenia się szafy czy łóżka na dziecko. Jednym z najistotniejszych mebli dla niemowlęcia, jest łóżeczko. Ten mebel ma umożliwić maluszkowi zdrowy i spokojny sen, być miejscem w którym będzie mogło wypocząć. Łóżeczko w pokoju dla dziecka, musi być dopasowane do pozostałych mebli. Z tego powodu najbardziej opłaca się kupić dziecku gotowy komplet, w którym będzie łóżko odpowiednie do wieku dziecka, szafa i komoda na ubranka i pieluszki, komoda kąpielowa oraz przewijak. Meble do pokoju dziecięcego są urocze. Zwykle ozdobione są postaciami z bajek, barwnymi rysunkami i grafikami. Utrzymane są w jasnej i ciepłej kolorystyce, dzięki temu taki pokój dziecięcy jest miły i słodki.
W pokoju dla dzieci nie powinno też zabraknąć prawidłowego oświetlenia, nie za ciemnego ale też nie zbyt jaskrawego a także różnych, dziecięcych gadżetów. Do nich należą akcesoria do kąpieli i pielęgnacyjne, zabawki, wygodne fotele, w których będzie można malucha karmić lub utulić przed snem, czy radio, w którym będzie można włączać dziecku muzykę do snu. To jak urządzi się pokój dziecięcy, zależy tylko i wyłącznie od opiekunów. W inny sposób aranżuje się się pokój dla chłopca, inaczej dla dziewczynki, jeszcze inaczej dla rodzeństwa. Trzeba także brać pod uwagę wiek dziecka, jego potrzeby i charakter. Pokój dziecięcy ma być zaaranżowany z sercem, dlatego każda część wyposażenia powinna być dobrze zaplanowana. Warto spożytkować na to sporo czasu, rozplanować każde miejsce w pokoju, tak aby maluszek czuł się cudownie w takim otoczeniu, aby było wyciszone i radosne. Dzięki temu i opiekunowie będą mogli się beztrosko cieszyć rodzicielstwem i nowym życiem w powiększonym gronie.